Przepis - ponieważ jest nietrudny, nie bardzo czasochłonny i działa bez pudła,a do tego można go zastosować także z innymi owocami, np. jabłkami lub agrestem. Ciasto - ponieważ jest słodkie i czuć, że się troszkę grzeszy, jest lekko kwaskowe gdzie trzeba, kruche, z pianką i... w ogóle wystarczyłoby powiedzieć, że to przepis Cioci Ani :)
* W zależności od słodkości owoców można je wcześniej obtoczyć w cukrze. Wg. mnie ciasto i tak jest odpowiednio słodkie, a delikatnie kwaskowate owoce świetnie się z nim komponują, ale to oczywiście kwestia smaku, świetnie tez wychodzi z agrestem i zapewne z jabłkami
Poniżej oryginalny przepis na CIASTO ŚLIWKOWE
CIOCI ANI, tak, jak dostałam :)
Składniki na
okrągłą blaszkę o średnicy 23-25 cm.
Ciasto: 1,5
szklanki mąki 2/3 szklanki cukru 1/2 kostka masła w temperaturze pokojowej 2
żółtka 1/2 cukiru wanilinowego / uzyłam prawdziwej wanili zakupionej w necie/ 1
łyżeczka proszku do pieczenia
Beza: 2 białka
szczypta soli 4-5 łyżek cukru 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo ok
500-700 g śliwek - umytych, osuszonych, wypestkowanych i przedzielonych na pół
cukier puder do posypania ciasta
Wszystkie
składniki na ciasto (mąkę, cukier, margarynę, żółtka, cukier wanilinowy i
proszek do pieczenia) posiekać nożem i zagnieść ciasto. Ciasto może być sypkie
przypominające okruchy. Odłożyć garść ciasta/ okruchów na późnej, resztą
wylepić palcyma wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą blachę.
Umyte, osuszone,
wypestkowane i podzielone na pół śliwki ułożyć na całej powierzchni ciasta
nacięciem do góry. Ja ułożyłam brzuszkami do góry , nie wiem jakie to ma
znaczenie ale moze trzymajmy sie przepisu . Dodałam jeszcze od siebie ancymonek
znaczy się cymamon. Posypałam nim te rozłożone już na cieście śliwki.
Przygotować bezę.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać cukier
i mąkę ziemniaczaną i jeszcze raz całość dobrze zmiksować. Ubite białka z
cukrem rozłożyć na śliwkach. Tak jest w przepisie a ja zrobiłam tak ...białaka
+ ten przepisowy cukier do miski , miske nad garnek z gotująca woda i
miksowałam. Cukier idealnie sie rozpuszcza i piana jest sztywna .Wykładam na
sliwki posypuję równo tą garścia odłozonych okruchów/ ciasta i do pieca
Piec w nagrzanym
do 180°C przez ok 30-40 min. (do uzyskania pięknego ciemnozłotego koloru Przed
podaniem posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
* W zależności od słodkości owoców można je wcześniej obtoczyć w cukrze. Wg. mnie ciasto i tak jest odpowiednio słodkie, a delikatnie kwaskowate owoce świetnie się z nim komponują, ale to oczywiście kwestia smaku, świetnie tez wychodzi z agrestem i zapewne z jabłkami







Brak komentarzy:
Prześlij komentarz