środa, 9 września 2015

Ciasto ze śliwkami Cioci Ani - najlepszy przepis na świecie

Jest to bez kitu najlepszy przepis, a właściwie też najlepsze ciasto na świecie!



Przepis - ponieważ jest nietrudny, nie bardzo czasochłonny i działa bez pudła,a do tego można go zastosować także z innymi owocami, np. jabłkami lub agrestem. Ciasto - ponieważ jest słodkie i czuć, że się troszkę grzeszy, jest lekko kwaskowe gdzie trzeba, kruche, z pianką i... w ogóle wystarczyłoby powiedzieć, że to przepis Cioci Ani :)




Poniżej oryginalny przepis na CIASTO ŚLIWKOWE CIOCI ANI, tak, jak dostałam :)

Składniki na okrągłą blaszkę o średnicy 23-25 cm.
Ciasto: 1,5 szklanki mąki 2/3 szklanki cukru 1/2 kostka masła w temperaturze pokojowej 2 żółtka 1/2 cukiru wanilinowego / uzyłam prawdziwej wanili zakupionej w necie/ 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Beza: 2 białka szczypta soli 4-5 łyżek cukru 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo ok 500-700 g śliwek - umytych, osuszonych, wypestkowanych i przedzielonych na pół cukier puder do posypania ciasta



Wszystkie składniki na ciasto (mąkę, cukier, margarynę, żółtka, cukier wanilinowy i proszek do pieczenia) posiekać nożem i zagnieść ciasto. Ciasto może być sypkie przypominające okruchy. Odłożyć garść ciasta/ okruchów na późnej, resztą wylepić palcyma wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą blachę.


Umyte, osuszone, wypestkowane i podzielone na pół śliwki ułożyć na całej powierzchni ciasta nacięciem do góry. Ja ułożyłam brzuszkami do góry , nie wiem jakie to ma znaczenie ale moze trzymajmy sie przepisu . Dodałam jeszcze od siebie ancymonek znaczy się cymamon. Posypałam nim te rozłożone już na cieście śliwki.


Przygotować bezę. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać cukier i mąkę ziemniaczaną i jeszcze raz całość dobrze zmiksować. Ubite białka z cukrem rozłożyć na śliwkach. Tak jest w przepisie a ja zrobiłam tak ...białaka + ten przepisowy cukier do miski , miske nad garnek z gotująca woda i miksowałam. Cukier idealnie sie rozpuszcza i piana jest sztywna .Wykładam na sliwki posypuję równo tą garścia odłozonych okruchów/ ciasta i do pieca
Piec w nagrzanym do 180°C przez ok 30-40 min. (do uzyskania pięknego ciemnozłotego koloru Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Smacznego!


* W zależności od słodkości owoców można je wcześniej obtoczyć w cukrze. Wg. mnie ciasto i tak jest odpowiednio słodkie, a delikatnie kwaskowate owoce świetnie się z nim komponują, ale to oczywiście kwestia smaku, świetnie tez wychodzi z agrestem i zapewne z jabłkami 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz